Psycholog – czy diagnozuje?

„Pojęcie diagnozy oznacza złożony proces, który obejmuje sformułowanie pytań diagnostycznych, wybór odpowiednich narzędzi, zbieranie danych, ich ocenę i integrację, a w efekcie sformułowanie odpowiedzi na pytania diagnostyczne.”
(„Diagnoza psychologiczna, Stemplewska-Żakowicz, 2009)

Odpowiedź na pytanie brzmi… TAK. Psycholog diagnozuje. Natomiast nie jest to prosta sprawa i ja w swojej pracy wolę dłużej poobserwować i poznać pacjenta/klienta  (p/k) niż po kilku obserwacjach przekazać diagnozę.

Kiedy objawy są niebezpieczne dla p/k zalecam wizytę u psychiatry. Mówię wtedy z czego wynika moje zalecenie i jakie objawy wskazują na to, że wizyta u lekarza może być konieczna. Czasami p/k jest niechętny ze względu na nadal obecną stygmatyzację psychiatrów. Wtedy opowiadam na czym wizyta polega, jak może wyglądać i dlaczego warto się udać ( czasami jest to wymóg konieczny do dalszej terapii).

W pewnych sytuacjach konieczna jest wizyta  w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie postawiona diagnoza, może być potrzebna np. w szkole.

 Diagnoza jest czasami potrzebna do zrozumienia z czego mogą wynikać trudności p/k. Natomiast w pracy terapeutycznej nie zmienia to nagle mojego podejścia do p/k. 

 

Jestem zwolennikiem nie stawiania etykiet osobom, które przychodzą do mnie i nie pracuję z diagnozą, tylko z człowiekiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *